اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان مصنوعات پلاستیک اصفهان

گرانول و موارد مصرفی آن

گرانول و موارد مصرفی آن

سپتامبر 2, 2018
|

امروزه در صنعت محصولات بسیاری تولید می‌شوند که برای تهیه‌ی آن‌ها از مواد اولیه استفاده می‌شود. مواد اولیه‌ی مورد نیاز برای برخی تولیدات، با قیمت بالایی تهیه می‌شود. زیرا این مواد اولیه یا به صورت فراوان در طبیعت وجود ندارند و یا برای تهیه‌ی آن‌ها به هر دلیلی زحمت زیادی کشیده شده است. رشد صنعت بازیافت یکی از راه‌هایی است که باعث ارزان شدن قیمت مواد اولیه می‌شود. صنعت بازیافت به ویژه برای موادی مانند شیشه، پلاستیک و کاغذ اهمیت فراوان دارد و سبب صرفه‌جویی در منابع اولیه و کاهش هزینه‌ها می‌گردد.

گرانول چیست؟

گرانول نوعی از ساختار است که در پلیمرها وجود دارد. ساختار گرانول به صورت دانه دانه بوده که در تولید بسیاری از مواد پلاستیکی کاربرد دارد. در واقع گرانول‌ها به شکل دانه‌های گلوله‌ای شکل هستند که برای تولید مواد مختلف به اشکال مختلف در می‌آیند. در واقع جنس مولکولی گرانول‌ها هر نوع پلاستیکی می‌تواند باشد اما ساختار گرانول فقط به نوع خاصی اطلاق می‌گردد که شکل گلوله‌ای داشته باشد. برای روشن‌تر شدن موضوع می‌توانید تکه‌ای خمیر را به عنوان مثال در نظر بگیرید. این خمیر چه خمیر نان باشد و چه خمیر بازی و یاهر خمیر دیگری، تفاوتی ندارد؛ چیزی که مهم است آن است که یک قالب کوچک کروی داشته باشید تا بتوانید آن خمیر را به صورت دانه‌های کروی شکل در بیاورید. مفهوم این مثال به خوبی ساختار گرانول را در ذهن مجسم می‌کند.

دستگاه گرانول‌ساز چیست؟

دستگاه گرانول‌ساز دستگاهی است که از انواع مختلف پلاستیک‌ها در شکل‌های متفاوت، گرانول را به عنوان خروجی ایجاد می‌کند. درصد بالایی از زباله‌هایی که روزانه در سطح جهان تولید می‌شوند دارای مواد پلاستیکی هستند. پلاستیک‌ها بسته به کاربردشان، ممکن است اشکال مختلفی داشته باشند؛ برایمثال دمپایی‌های پلاستیکی، توپ‌های پلاستیکی، لاستیک خودروها و… شکل‌های مختلفی از پلاستیک هستند که ممکن است در زباله‌ها یافت شوند. این مواد که ضایعات پلاستیکی محسوب می‌شوند، طی فرآیندی به دستگاه گرانول‌ساز وارد شده و از آن‌ها گرانول ساخته می‌شود. علت اینکه ضایعات پلاستیکی حتماً باید به شکل گرانول یا ساچمه‌ای در آیند، به دستگاه‌های تولیدکننده‌ی مواد پلاستیکی مرتبط است. این دستگاه‌ها حتماً باید ورودی‌های گلوله‌ای شکل داشته باشند تا بتوانند آن‌ها را برای قالب‌های مختلف تولید فرآوری کنند. این کار فقط مختص مواد بازیافتی نیست. حتی مواد پلاستیکی که از منابع اولیه‌ی نو یا دست اول ساخته می‌شوند، ساختار مواد سازنده‌ی آن‌ها به صورت گرانول وارد دستگاه می‌شود. ساخت گرانول از ضایعات پلاستیکی سبب می‌شود تا دسته از ضایعات که شکل‌های ناهمگونی دارند، از این شکل ناهمگون خارج شده و قابلیت فرآوری داشته باشند.

گرانول چه کاربردهایی دارد؟

یکی از مهم‌ترین کاربردهای گرانول‌سازی در صنعت، استفاده‌ی مجدد از ضایعات پلاستیکی در تولید محصولات جدید است. مواد پلاستیکی درصد زیادی از حجم زباله‌های تولیدی در سطح جهان را به خود اختصاص می‌دهند. لاستیک‌های فرسوده‌ی خودرو یکی از مهم‌ترین ضایعات پلاسیتکی هستند که در سطح وسیع قابل مشاهده‌اند و حجمی گسترده‌ای با چند هزار تن را تشکیل می‌دهند. این مواد اگر به صورت مجدد وارد فرآیند تولید شوند، هم مشکلات زیست محیطی از بین می‌رود و هم در تأمین منابع اولیه‌ی محصولات صنعت، صرفه‌جویی زیادی خواهد شد. همچنین از گرانول‌ها برای تولید بخش‌های پلاستیکی بعضی از دستگاه‌ها مانند تلفن و لوازم‌التحریر استفاده می‌شود. برای تولید بسیاری از محصولات پلاستیکی لزومی برای استفاده از پلاستیک‌های دست اول که تهیه‌ی آن‌ها مستلزم صرف هزینه‌ی بالایی است، وجود ندارد. به عنوان مثال پلاستیک‌هایی که در تولید کفش به ویژه در بخش‌های میانی و کف آن به کار می‌روند از این دسته‌اند. یکی از نکات مهم برای ساخت گرانول توجه به درصد استحکام و میزان دوام آن‌هاست. گرانول‌هایی که در هنگام ساخت از کیفیت بالا برخوردار نباشند، در هنگام تولید محصول ممکن است فرآیند تولید را مختل کرده و ساخت محصولات را با مشکل مواجه سازند. گرانول درصنعت برق نیز کاربرد گسترده‌ای دارد. کابل‌های ضخیم نیاز به روکش‌های پلاستیکی ایمن دارند و گرانول در ساخت این روکش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. صندلی‌های پلاستیکی از دیر موادی هستند که توسط گرانول ساخته می‌شوند. همچنین جدول‌های پلاستیکی و تانکرهای پلاستیکی آب درصد بسیار بالایی از پلاستیک را در تولید به خوداختصاص می‌دهند. بنابراین اگر قرار باشد از مواد دست اول در ساخت این گونه محصولات استفاده شود، هزینه‌های زیادی باید صرف منابع اولیه شود؛ این در حالی است که در استفاده از منابع بازیافتی پلاستیک و گرانول‌سازی از آن‌ها محدودیت خاصی وجود ندارد. کاربرد دیگر گرانول ساخت مواد PVC است که در تولید محصولات PVC به ویژه کابینت‌ها و کمدها مورد استفاده قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که بر اساس آمارها در حال حاضر در کشور ما تنها 9 درصد از ضایعات پلاستیکی مورد بازیافت مجدد قرار می‌گیرند و بیش از 90 درصد آن‌ها بلا استفاده در طبیعت رها شده‌اند. ساخت گرانول یک راه اساسی برای استفاده از این ظرفیت است. بدون شک استفاده از این حجم انبوه از زباله که در واقع می‌توان آن را حجم انبوهی از منابع تولید نامید، تأثیرات شگرفی را برای صنعت کشور به همراه خواهد داشت.